16/12/09

Γυναικείο , ΚΗΦΙΣΙΑ - ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ = 3-2

Σε φιλικό αγώνα η γυναικεία ομάδα του ΑΟ ΑΓΙΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ ηττήθηκε με 3-2 από την ομάδα της ΚΗΦΙΣΙΑΣ.

ΚΗΦΙΣΙΑ - ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ = 3-2
(ημίχρονο 1-2)

Η ομάδα μας λίγο πριν την έναρξη του αγώνα. Διακρίνονται στην πάνω σειρά από αριστερά :
Σκούμπου Μαρίνα, Βασιλειάδη Χριστίνα, Τσαγκαλίδου Φεβρωνία, Παπαμήτρου Ελπίδα, Καλόσακα Ελένη, Καραμολέγκου Νικολέττα και κάτω Ρηγοπούλου Νεφέλη, Ντάβου Έλενα, Γιαννόγλου Φαίη, Θηραίου Ελευθερία, Αραπάκου Ηλέκτρα, Λόλη Βάσω

Η σύνθεση της ΑΓΙΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ (προπονητής Γιαννόγλου Γ., 1-3-5-2) είναι η παρακάτω :

1. Καλόσακα Ελένη (τερμ.)
2. Θηραίου Ελευθερία (δεξί μπακ)
3. Γιαννόγλου Φαίη (αριστερό μπακ)
4. Ντάβου Έλενα (δεξί χαφ)
5. Βασιλειάδου Χριστίνα (στόπερ)
6. Καραμολέγκου Νικολέττα (δεξί εσωτ.χαφ)
7. Αραπάκου Ηλέκτρα (αριστερό χαφ)
8. Παπαμήτρου Ελπίδα (κεντρικό χαφ)
9. Σκούμπου Μαρίνα (επιθετικός)
10. Λόλη Βάσω ( επιθετικός)
11. Τσαγκαλίδου Φεβρωνία (αριστ.εσωτ.χαφ)

Αλλαγές :
12. Ρηγοπούλου Νεφέλη (στο 77' στη θέση της Σκούμπου)

Για διάφορους λόγους απουσίασαν σήμερα : Βενέτη Τίνα (τραυματίας), Γαβρά Βασιλίνα, Διαμαντοπούλου Μαρία και Διαμαντοπούλου Θεοδώρα, Κεραμιδά Σίσσυ , Πανταζοπούλου Ζωή, Σιδέρη Αλεξία , Σκιλακάκη Μαρία.

Η ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ είχε την απόλυτη κυριαρχία σε όλες τις γραμμές στο πρώτο ημίχρονο ,με πολύ καλή κυκλοφορία μπάλας, πολλές τελικές προσπάθειες , ενθουσιασμό και χαρακτήρα ομάδας που γνωρίζει τι θέλει μέσα στο γήπεδο. Από την άλλη πλευρά η Κηφισιά αδυνατεί μέχρι και το 65' να αναπτυχθεί , δεν έχει τρεξίματα , ομάδα χωρίς σύνδεση γραμμών και τοποθέτηση μέσα στο γήπεδο. Το ημίχρονο βρίσκει την Αγία Παρασκευή να προηγείται με 2-1. Το 0-1 έγινε στο 26' με αυτογκόλ της Κηφισιάς ( κακή επιστροφή προς την τερματοφύλακα που επιχειρούσε έξοδο ) ενώ λίγο αργότερα στο 32' η Κηφισιά ισοφάρισε με μακρινό σουτ από 35 μέτρα που 'κρέμασε' την Καλόσακα της Αγίας Παρασκευής. Στο 38' η Επλίδα Παπαμήτρου μετά από οργανωμένη επίθεση από δεξιά σούταρε με το δεξί (!!!) λίγο έξω από την περιοχή στην δεξιά γωνία του τέρματος της Κηφισιάς πετυχαίνοντας το 1-2 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Στην επανάληψη και μετά το 65' η Αγία Παρασκευή 'έμεινε' από δυνάμεις - ιδιαίτερα οι χαφ - με αποτέλεσμα η Κηφισιά να ανακάμψει και σε δύο στημένες φάσεις (κόρνερ) να καταφέρει να πετύχει δύο γκολ , το 2-2 στο 75' με πλασέ μέσα από την μικρή περιοχή και το 3-2 στο 81' με κεφαλιά. Στο διάστημα αυτό η SANTA δεν είχε επιστροφές, είχε μεγάλες αποστάσεις μεταξύ των γραμμών και προσπάθησε να πετύχει τρίτο γκολ κάνουντας 'ανοικτό' παιχνίδι, ενώ θα μπορούσε όπως παραδέχθηκε και ο προπονητής της , να παίξει με 4-5-1 και να διατηρήσει εύκολα το 1-2 του πρώτου μέρους. Βέβαια οι φιλικοί αυτοί αγώνες είναι αγώνες προετοιμασίας με δοκιμαστικό χαρακτήρα και προσπάθεια της ομάδας είναι να βρεθεί σε πολλές διαφορετικές αγωνιστικές συνθήκες για να αποκτήσει εμπειρίες.

Κρατάμε στα θετικά το πολύ καλό πρώτο 45λεπτό και τις αδυναμίες μας μετά το 65' , στις οποίες και πρέπει να 'δουλέψουμε' για να βελτιωθούμε ως ομάδα.