29/9/09

Εφηβικό, ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ-ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ = 2-0

Για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΝΕΩΝ της ΕΠΣΑ που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 26/9, η ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ κέρδισε μετά από ένα πολύ καλό παιχνίδι την ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ με σκορ 2-0. Η SANTA διπλασίασε τις νίκες της , έχει 6 βαθμούς και προετοιμάζεται για το επόμενο παιχνίδι της με τον Ατρόμητο Αθηνών εκτός έδρας στις 3/10/09. Θα χαρακτηρίζαμε MVP της συνάντησης τον Τζαβέλλα καθώς σκόραρε δύο φορές , πήρε πολλές επιθετικές προσπάθειες και είχε πολλά τρεξίματα (και στα αμυντικά του καθήκοντα).

Η ενδεκάδα που ξεκίνησε το παιχνίδι, από πάνω αριστερά Κονδύλης, Γκόφας, Παπακωνσταντίνου, Κετσετζόγλου, Τριανταφύλου, Καράτζαλος(c), Ρεσίτης (προπονητής) και κάτω Γαρουνιάτης, Τζαβέλλας, Χριστόπουλος, Μπαρτζώκας, Μαρζάβας.

Οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν με τις εξής συνθέσεις μπροστά στον διαιτητή της συνάντησης Νίκο Κόλλια ( με ελάχιστα λάθη η διαιτησία του, βοηθός ο Παναγιώτης Γιαννίσης και γιατρός του αγώνα ο Θανάσης Μακρής) :

ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (προπονητής Ρεσίτης Παναγιώτης)

Αρχική ενδεκάδα : 1.Κονδύλης, 2.Μπαρτζώκας, 3.Χριστόπουλος, 4.Μαρζάβας, 5.Γαρουνιάτης, 6.Γκόφας, 7.Τζαβέλλας, 8.Παπακωνσταντίνου, 9.Κετσετζόγλου, 10.Καράτζαλος (c), 11.Τριανταφύλλου

Αναπληρωματικοί : 12.Τούντας Γ., 13.Καραμανέας, 14.Μιχαηλίδης, 15.Καύκιας, 16.Ανδριόπουλος, 17.Αλευρής, 18.Ναστάτος

ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ (προπονητής Γ. Ζουμπουνέλης, εκπρόσωπος Α. Χίτος)
Αρχική ενδεκάδα : 1.Σκληρής, 2.Κούκιας, 3.Καρανδρέας, 4.Φασούλας, 5.Ιωαννίδης, 6.Κρίκος, 7.Φιλίππου, 8.Κουλουβάρης, 9.Κρούσκος, 10.Χατζηδημητράκης, 11.Λάβδας
Αναπληρωματικοί : 12.Αγγελόπουλος, 13.Λάλας, 14.Γιακουέλ, 15.Καρμάς, 16.Σκαρλάτος, 17.Ταραμπίκος, 18.Τσιρογιάννης

Ο Κετσετζόγλου (9) σε μια επιθετική προσπάθεια για την Αγία Παρασκευή

Αλλαγές για την Αγία Παρασκευή : στο 41' Ανδριόπουλος (16) αντί Τριανταφύλου (11), στο 62' Αλευρής (17) αντί Τζαβέλλα (7), στο 72' Τούντας Γ.(12) αντί Γαρουνιάτη (5), στο 76' Καραμανέας (13) αντί Μαρζάβα (4), στο 77' Ναστάτος (18) αντί Παπακωνσταντίνου (8) και στο 77' Μιχαηλίδης (14) αντί Γκόφα (6).

Σκόρερς : Ο Τζαβέλλας στο 28' ( σουτ από το ύψος του πέναλτι ) έκανε το 1-0 και διπλασίασε ο ίδιος στο 60' (δυνατό σουτ από δεξιά και μέσα στην περιοχή μετά από κόντρα επίθεση και καλό συνδιασμό).

Ο Μπαρτζώκας σε προσπάθειά του , ήταν σταθερός και χωρίς λάθη σε όλη την διάρκεια του αγώνα

Περιγραφή αγώνα

Η ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και κυριάρχησε στα πρώτα 30 λεπτά της συνάντησης. Είχε αρκετές επιθετικές ενέργειες κυρίως από αριστερά με τα ανεβάσματα του Παπακωνσταντίνου , μπήκε πολλές φορές περιοχή αλλά δεν είχε την τελική προσπάθεια. Στο 28' κατάφερε σε ένα γέμισμα στην περιοχή να σκοράρει με τον Τζαβέλλα παρότι οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηξκαν για επιθετικό φάουλ από άλλο παίκτη στον τερματοφύλακα Σκληρή.

Στο 36' της συνάντησης ο Κετσετζόγλου έφυγε κάθετα στον κεντρικό άξονα (από ελεγχόμενη θέση οφσάιτ) έκανε την κούρσα , υπό την πίεση του αντιπάλου πλάσαρε αλλά η μπάλα αφού βρήκε την δεξιά κάθετη δοκό του Σκληρή κατέληξε άουτ. Θα μπορούσε στην φάση αυτή να γίνει εύκολα το 2-0.
Σε όλο το πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι δεν δημιούργησαν καμία επιθετική προσπάθεια μπροστά από την εστία του Κονδύλη.

Στην επανάληψη η SANTA έχοντας σε πολύ καλή μέρα τους περισσότερους παίκτες - ιδιαίτερα όμως τους Τζαβέλλα, Παπακωνσταντίνου, Μαρζάβα και Καράτζαλο - είχε άριστη κυκλοφορία της μπάλας , έπαιξε σπουδαίο ποδόσφαιρο , δημιούργησε τουλάχιστον δέκα κλασικές ευκαιρίες για να σκοράρει αλλά οι παίκτες της είχαν βιαστικές τελικές ενέργειες. Η Ηλιούπολη από την άλλη πλευρά δεν παρουσίασε τίποτα επιθετικά στο δεύτερο ημίχρονο και έπαιξε καθαρά με αμυντικούς προσανατολισμούς.

Χαρακτηριστικά θα αναφέρουμε , στο 50' πλασέ του Τζαβέλλα άουτ, στο 52' σουτ του Μαρζάβα στο δοκάρι , στο 54' πλασέ του Μαρζάβα από πλεονεκτική θέση άουτ, στο 60' ο Τζαβέλλας κατάφερε μετά από όμορφο συνδιασμό στην κόντρα και αφού πέρασε αντίπαλο μέσα στην περιοχή με σουτ να κάνει το 2-0. Λίγο αργότερα στο 64' και στο 68' ο Ανδριόπουλος βρέθηκε μέσα στην περιοχή αλλά δεν μπόρεσε να κοντρολάρει την μπάλα σε γεμίσματα από δεξιά, στο 73' ο Τούντας μετά από ατομική ενέργεια σούταρε αλλά δεν βρήκε τον στόχο κάτι που επανέλαβε και 2 λεπτά αργότερα στο 75'.

Η ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ πρόσφερε όμορφο ποδοσφαιρικό θέαμα και ευχαρίστησε τους φίλους της ομάδας. Το σκορ θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερο , κρατάμε από το σημερινό παιχνίδι την προσπάθεια όλων των παιδιών και το καταπληκτικό β' ημίχρονο.