26/9/09

Εθνική Γυναικών, ΕΛΛΑΔΑ - ΔΑΝΙΑ = 0-6

Εθνική Γυναικών: Ελλάδα-Δανία 0-6 , 23/9/2009

Την ήττα με το ευρύ 0-6 γνώρισε η Εθνική Ομάδα Γυναικών στην πρεμιέρα της για την προκριματική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2011 (3ος όμιλος) από τη Δανία, στο δημοτικό στάδιο Άνω Λιοσίων «Γιάννης Παθιακάκης».

Όπως δήλωσε χαρακτηριστικά στο epo.gr μετά το τέλος του αγώνα ο εκ των Ομοσπονδιακών προπονητών Βασίλης Γεωργόπουλος «χάσαμε δίκαια. Ποδοσφαιρικά η Δανία ήταν καλύτερη από εμάς, αλλά σαφώς η ήττα ήταν βαριά. Αυτό δεν σημαίνει ότι τα κορίτσια μας δεν έχουν ικανότητες και δεν μπορούν να σταθούν καλύτερα. Ωστόσο, δεν λειτουργούν υπέρ τους οι συνθήκες του ελληνικού πρωταθλήματος, το οποίο εκτός όλων των άλλων δεν έχει καν αρχίσει. Εκτιμώ ότι το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να δουλέψουμε σκληρά και μέσα από τη δουλειά μας να αντιμετωπίσουμε το μέλλον με αισιοδοξία».

Από την πλευρά του ο Ομοσπονδιακός προπονητής της Δανίας Κένετ Χάινερ-Μίλερ υποστήριξε στο epo.gr ότι «μην σας ξεγελάει το τελικό σκορ υπέρ μας. Δεν ήταν εύκολος ο αγώνας. Για να καταφέρουμε να επιβληθούμε πλήρως παρακολουθήσαμε πολλά DVD με αγώνες της Ελλάδας, από τα οποία την αναλύσαμε πλήρως και η τακτική μας στηρίχθηκε κυρίως στο να αποκοπούν τελείως από τις υπόλοιπες παίκτριες η Παντελιάδου και η Παπαδοπούλου, οι οποίες κάνουν όλο το παιχνίδι και δημιουργούν επικίνδυνες καταστάσεις για τον αντίπαλο. Επιπλέον, δεν έμεινα ικανοποιημένος από το γεγονός ότι δεν τελειώσαμε με γκολ τις φάσεις που δημιουργήσαμε κι αυτό είναι κάτι που πρέπει να δουλέψουμε».

Τα γκολ για τις νικήτριες πέτυχαν στο 16΄ η Σόρενσεν με θαυμάσια ατομική ενέργεια και σουτ στην κίνηση έξω από την περιοχή, η Βέγιε στο 21ο λεπτό με νέο σουτ, στο 28΄ η Πάπε με κοντινό πλασέ, η Αντερσεν έκανε το 4-0 στο 30ο λεπτό, η Ρασμούσεν το 5-0 στο 58΄ με σουτ και το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 68ο λεπτό με κεφαλιά η Σόρενσεν.

Διαιτητής ήταν η Γκορντόνα Κουζμάνοβιτς από τη Σερβία, η οποία έδειξε κίτρινη κάρτα στην Πέντερσεν.

ΕΛΛΑΔΑ: Βελλή- Τσελέκογλου (46΄ Δημητρακοπούλου), Φώτη (66΄ Γρηγορίου), Κατσαΐτη, Κακαμπούκη, Αδαμάκη, Αρβανιτάκη, Χατζηγιαννίδου, Τσουκαλά (65΄ Γκατζογιάννη) Παντελιάδου, Παπαδοπούλου.

ΔΑΝΙΑ: Γιοχάνσεν- Μπρόγκααρντ, Κ.Πέντερσεν, Χάνσεν (72΄ Μ.Πέντερσεν), Σόρενσεν, Ρίνταλ-Μπουκ, Πάπε, Αντερσεν (62΄ Νίλσεν), Βέγιε (72΄ Τ.Ρασμούσεν), Γ.Ρασμούσεν, Κρίστιανσεν.

Επόμενος αγώνας της Εθνικής Ομάδας για την προκριματική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2001, είναι στις 30/9/2009 με τη Βουλγαρία εκτός έδρας.

Η δική μας άποψη

Το σκορ ίσως μας αποκαλύπτει την μεγάλη διαφορά των δύο ομάδων. Όμως για εμάς που βρεθήκαμε στο γήπεδο και παρακολουθήσαμε το παιχνίδι είναι εύκολο να παραδεχθούμε ότι η διαφορά των δύο ομάδων είναι τεράστια. Μία Δανία να παίζει ολοκληρωτικό ποδόσφαιρο , με μεγάλα ποσοστά στην κατοχή μπάλας , άριστη κυκλοφορία, επιθέσεις και από τα δύο άκρα, πολλά κερδισμένα κόρνερ, αρκετά γεμίσματα στην αντίπαλη περιοχή, επιθετική τακτική σε όλη την διάρκεια του αγώνα ακόμα και όταν το σκορ ήταν στο 0-6, με σωστές αμυντικές τοποθετήσεις στις ελάχιστες επιθετικές προσπάθειες της ομάδας μας. Οι παίκτριες της Δανίας με υψηλή ατομική τεχνική αλλά και άριστη ομαδική τακτική, παίζοντας 'απλό' ποδόσφαιρο, μπορούσαν να σκοράρουν σε κάθε φάση εάν ήταν εύστοχες στην τελική προσπάθεια!!!

Η Ελληνική ομάδα παρουσιάστηκε με αμυντικούς προσανατολισμούς από το πρώτο λεπτό του αγώνα, δεν είχε ανεβάσματα με αποτέλεσμα να δημιουργήσει ελάχιστες επιθετικές προσπάθειες, έχασε την μάχη στο κέντρο του γηπέδου, είχε πολλές λανθασμένες μεταβιβάσεις και δεν πήγε καθόλου καλά στα 'τρεξίματα' και κατά συνέπεια στα ατομικά μαρκαρίσματα. Στο α' μέρος δεχθήκαμε 'εύκολα' τέρματα σε απλές αμυντικά φάσεις και το σκορ πήρε διαστάσεις πολύ νωρίς με αποτέλεσμα να 'πέσει' και η ψυχολογία της ομάδας.

Στο β' ημίχρονο η ομάδα μας ξεκίνησε καλύτερα αμυντικά , έγιναν αλλαγές (και εσωτερικές), προσπάθησε να πάρει και κάποιες επιθετικές προσπάθειες αλλά έμεινε μακριά από την αντίπαλη περιοχή. Η ομάδα μας είχε δυσκολία στο να περάσει μπάλες από την άμυνα στο κέντρο και από εκεί στην επίθεση. Η ποιότητα του αντιπάλου σαφώς και δυσκόλεψε τον τρόπο παιχνιδιού της ομάδας μας.
Προφανώς και χρειαζόμαστε πιο ανταγωνιστικό πρωτάθλημα με δυνατότερες ομάδες, καλύτερη προετοιμασία στις ομάδες μας αλλά και στην Εθνική μας. Η στήριξη της πολιτείας μονόδρομος για την ανάπτυξη του Γυναικείου Ποδοσφαίρου!!