23/3/10

Γυναικείο, ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ - ΛΑΥΡΙΟ = 2-2

Το 16ο φιλικό της αγώνα έδωσε το Σάββατο 20 Μαρτίου η Γυναικεία Ποδοσφαιρική ομάδα του ΑΟ ΑΓΙΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ αντιμετωπίζοντας την ομάδα του ΛΑΥΡΙΟΥ. Η ισοπαλία αυτή είναι η πρώτη για την ομάδα μας στους μέχρι τώρα αγώνες της.

ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ - ΛΑΥΡΙΟ = 2-2 (ημίχρονο 1-1)

Ο αγώνας ήταν αρκετά καλός με την Αγία Παρασκευή να κυριαρχεί σε όλο σχεδόν το εβδομηντάλεπτο (2Χ35' , 9 VS 9) δημιουργώντας πολλές φάσεις στην εστία του Λαυρίου, όμως για άλλο ένα αγώνα δεν κατάφερε να αξιοποιήσει τις ευκαιρίες που δημιούργησε και έτσι το 2-2 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Το Λαύριο κατάφερε να προηγηθεί σχετικά νωρίς στο 12' με σουτ και ύστερα από κακή συννενόηση των αμυντικών της Αγίας Παρασκευής. Η SANTA πέτυχε την ισοφάριση στο 23' με την Αννίκα Μαρκάκου, με δυνατό σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή. Το γκολ πανυγηρίστηκε έντονα από τις παίκτριες και τους φιλάθλους μας. Στο πρώτο μέρος η ομάδα μας δεν είχε την καλύτερη δυνατή κυκλοφορία και με προσωπικές ενέργειες οι παίκτριες προσπάθησαν να επιτύχουν κάποιο τέρμα. Το Λαύριο έπαιξε με κλειστή άμυνα και περιόρισε τις επιθετικές ενέργειες της Αγίας Παρασκευής.

Στο β΄ημίχρονο η κατάσταση άλλαξε, η SANTA κυριάρχησε μετατρέποντας το 1-4-3-1 του α' μέρους σε 1-3-3-2 , δημιούργησε κλασικές ευκαιρίες για να επιτύχει ένα τέρμα αλλά δέχθηκε στην μοναδική φάση του Λαυρίου στο β' μέρος, αυτογκόλ. Συγκεκριμένα μετά από κόντρα επίθεση στο 47', το Λαύριο κέρδισε κόρνερ, εκτελέστηκε από αριστερά , η Βενέτη έκανε λάθος εκτίμηση , η μπάλα πέρασε από πάνω της και αφού βρήκε στον ώμο της Καραμολέγκου κατέληξε στα δύχτια της Αγίας Παρασκευής.

Στη συνέχεια είχαμε επιθετικό μονόλογο της Αγίας Παρασκευής, δυνατό σουτ της Καραμολέγκου στο 50' να αποκρούει η τερματοφύλακας, στο 54' σουτ της Λόλη περνάει λίγο πάνω από την εστία, στο 55' σουτ της Δασκαλοπούλου καταλήγει άουτ. Στο 56' μετά από σουτ της Κορομπίλια και ενώ η μπάλα είχε πορεία προς τα δύχτια, αμυντική του Λαυρίου αποκρούει με το χέρι και διώχνει σε κόρνερ. Ο διαιτητής του αγώνα δεν δίνει το καθαρό πέναλτι (καθώς δεν ήταν σίγουρος από την θέση που είχε όπως παραδέχθηκε στο τέλος του αγώνα) στερώντας ένα γκολ από την ομάδα μας . Στο 59' η Βάσω Λόλη , ύστερα από απόκρουση της άμυνας του Λαυρίου, βρέθηκε με την μπάλα δεξιά και λίγο έξω από την περιοχή , κοντρόλαρε και σούταρε δυνατά καρφώνοντας την μπάλα στο 'δεξί  παραθυράκι' της εστίας του Λαυρίου κάνοντας το 2-2. Ένα καταπληκτικό γκολ που πανυγηρίστηκε ανάλογα από παίκτριες και φιλάθλους.

Ακολούθησαν στο 60' σουτ της Ντάβου λίγο έξω , νέο σουτ της Λόλη στο 65' απέκρουσε η τερματοφύλακας του Λαυρίου, προσπάθεια της Μαρκάκου στο 67' δεν είχε ευτυχή κατάληξη.
Η Αγία Παρασκευή δημιουργεί ευκαιρίες αλλά δυσκολεύεται να σκοράρει ιδιαίτερα όταν οι αντίπαλοι παίζουν άμυνα ζώνης λίγο έξω ή και μέσα στην μεγάλη περιοχή τους. Δυστυχώς η ομάδα δεν καταφέρνει ακόμα να εκμεταλευτεί τα πολλά στημένα (κόρνερ,φάουλ) και δυσκολεύεται στο σκοράρισμα. Σαφώς και η τύχη δεν είναι με το μέρος της στα τρία τελευταία παιχνίδια.

Πολύ σημαντικό βέβαια είναι ότι η ομάδα ξεκινά την ανάπτυξη της από πίσω με την μπάλα κάτω, δημιουργεί 'παιχνίδι' έχοντας καλή κυκλοφορία και στον κεντρικό άξονα αλλά και από τις πτέρυγες.Σήμερα δεν μπόρεσε να βγάλει κόντρα επιθέσεις καθώς οι αντίπαλες έπαιξαν ομαδική άμυνα στο μισό δικό τους γήπεδο. Για άλλη μια φορά η SANTA κατάφερε να 'γυρίσει' το παιχνίδι παρότι οι αντίπαλοι προηγήθηκαν δύο φορές και προσπάθησε να πάρει την νίκη μέχρι το τέλος!!
Για την Αγία Παρασκευή ο Γιάννης Γιαννόγλου παρέταξε τις παρακάτω παίκτριες στο α' ημίχρονο (1-4-3-1):

1. Δασκαλοπούλου Κατερίνα (τερμ.)
2. Γιαννόγλου Φαίη (δεξί μπακ)
3. Θηραίου Ελευθερία (αριστερό μπακ)
4. Μαρκάκου Αννίκα (στόπερ)
5. Βασιλειάδη Χριστίνα ,αρχηγός (ελεύθερη αμυν.)