9/3/10

Γυναικείο, ΑΟ ΘΗΒΑΣ-ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ=1-2

Μετά από ένα .....δραματικό αγώνα η ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ κατάφερε να πάρει το 'διπλό' εκτός έδρας απέναντι στην ομάδα της ΘΗΒΑΣ με σκορ 2-1.

ΑΟ ΘΗΒΑΣ - ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ = 1-2 (ημίχρονο 1-0)

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν στα πρώτα λεπτά της συνάντησης , συγκεκριμένα στο 7' , να προηγηθούν με 1-0 μετά από λάθος της άμυνας της Αγίας Παρασκευής - αδράνεια δύο αμυντικών - με δυνατό σουτ πλασέ. Στην συνέχεια η SANTA κυριάρχησε στο γήπεδο και δημιούργησε πολλές κλασικές ευκαιρίες για να ισοφαρίσει. Οι παίκτριες του Γιάννη Γιαννόγλου ήταν όμως άτυχες αλλά και 'βιαστικές' στην εκτέλεση της τελικής προσπάθειας και έτσι το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 1-0 υπέρ της Θήβας.

Στην επανάληψη είδαμε την ίδια εικόνα. Μια ομάδα μέσα στο γήπεδο - ο αγώνας της γάτας με το ποντίκι - να επιτίθεται κυρίως από τις πτέρυγες, με την Λόλη και την Παπαμήτρου από αριστερά και τις Κορομπίλια - Ντάβου από δεξιά. Η κάθε επίθεση κυριολεκτικά ήταν και μία ευκαιρία , η μπάλα όμως σήμερα ήταν με το ......ποντίκι!!

Στο διάστημα αυτό ο διαιτητής δεν έδωσε 2 πέναλτι υπέρ της Αγίας Παρασκευής, το πρώτο σε καθαρή ανατροπή της Καραμολέγκου και το δεύτερο σε απίστευτη ανατροπή της Ντάβου - η οποία και τραυματίστηκε στα πλευρά από το χτύπημα της αντιπάλου - μέσα στην περιοχή!! Ο διαιτητής παραδέχθηκε λίγα λεπτά αργότερα (με το σκορ στο 1-0 ακόμα) ότι πράγματι ήταν πέναλτι και έκανε λάθος!!! Απίστευτο....

Οι παίκτριες της Αγίας Παρασκευής ανέβασαν περισσότερους τους ρυθμούς και στο 68' σε μια όμορφη ενέργεια από αριστερά και παράλληλη σέντρα της Κορομπίλια, η μπάλα πέρασε συρτά στο δεύτερο δοκάρι και η Ντάβου ανενόχλητη με δυνατό σουτ-πλασέ κατάφερε να πετύχει την ισοφάριση μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Η πίεση συνεχίστηκε , η Θήβα κλείστηκε στα καρέ της και προσπάθησε να κρατήσει το 1-1 , αλλά η 'χρυσή' αλλαγή όπως αποδείχθηκε στο 75' έδωσε τη λύση για την SANTA. Στο λεπτό αυτό η Ρηγοπούλου , που είχε περάσει στον αγώνα στο 71' με κοντινό πλασέ δίπλα σχεδόν στο αριστερό δοκάρι κατάφερε να πετύχει το γκολ της ανατροπής και να χαρίσει την τρίτη συνεχόμενη νίκη στην ομάδα μας!!

Για την Αγία Παρασκευή (σύστημα 1-4-4-2 ρόμβος) αγωνίστηκαν στην αρχική ενδεκάδα οι παρακάτω παίκτριες :

1.Τσαγκαλίδου Φεβρωνία (τερματοφύλακας)
2.Γιαννόγλου Φαίη (δεξί μπακ)
3.Σιδέρη Αλεξία (αριστερό μπακ)
4.Σκούμπου Μαρίνα (στόπερ)
5.Δασκαλοπούλου Κατερίνα (ελεύθερος αμυντικός)
6.Θηραίου Ελευθερία (αμυντικό χαφ)
7.Ντάβου Έλενα (δεξί χαφ)
8.Καραμολέγκου Νικολέτα (επιθετικό χαφ)
9.Κορομπίλια Ντίνα (επιθετικός)
10.Λόλη Βάσω (επιθετικός)
11.Παπαμήτρου Ελπίδα, αρχηγός (αριστερό χαφ)

Αναπληρωματικές :
12.Λόλη Πόπη (αμυντικός) , στο 69' μπήκε στην θέση της Σιδέρη
13.Ρηγοπούλου Νεφέλη (επιθετικός) , στο 71' μπήκε στην θέση της Σκούμπου

Στο 10’ η Θηραίου πέρασε αριστερό μπακ, η Σιδέρη στόπερ και η Σκούμπου αμυντικό χαφ. Στο 18’ η Λόλη πέρασε επιθετικό χαφ και η Καραμολέγκου επιθετικός. Στο 60’ η Δασκαλοπούλου πέρασε επιθετικός και η Καραμολέγκου έπαιξε ως ελεύθερη αμυντικός. Στο 75’ μετά το 1-2 η Δασκαλοπούλου επέστρεψε στην άμυνα ως δεύτερο στόπερ.

MVP του αγώνα (βαθμολογία 9) η Βάσω Λόλη, η οποία είχε πολλές επιθετικές προσπάθειες και δημιούργησε σημαντικά προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα.

Εξαιρετικές (βαθμολογία 8) ήταν σήμερα, η Έλενα Ντάβου (πολλά χιλιόμετρα, με ανεβάσματα από δεξιά , πέτυχε και το πρώτο της γκολ!! ) και η Φαίη Γιαννόγλου (άψογη αμυντικά , βοήθησε και στην επιθετική ανάπτυξη μεταφέροντας σωστά μπάλες προς την μεσαία γραμμή)

Πολύ καλές σήμερα (βαθμοί 7), η Ελπίδα Παπαμήτρου (σταθερή αξία στο χώρο του κέντρου), η Νικολέτα Καραμολέγκου ( σημαντικό ‘εργαλείο’ στα χαφ), η Κατερίνα Δασκαλοπούλου ( αγωνίστηκε για δεύτερο αγώνα ως κεντρικός αμυντικός και έδωσε σημαντικές λύσεις στην ομάδα ), η Ντίνα Κορομπίλια ( άριστη χειρίστρια της μπάλας , με πολλές επιθετικές ενέργειες) και η Ελευθερία Θηραίου (πήρε άριστα απέναντι στην εξαιρετική επιθετικό της Θήβας).

Καλές (βαθμοί 6) και η Φεβρωνία Τσαγκαλίδου (αγωνίστηκε ως τερματοφύλακας έχοντας μια πολύ καλή απόκρουση στο 1-1), η Μαρίνα Σκούμπου (προσπάθησε πολύ όσο αγωνίστηκε), η Λόλη Πόπη (έδωσε τις 'μάχες' της στην άμυνα) και η Νεφέλη Ρηγοπούλου (ήταν εκεί που έπρεπε την κατάλληλη στιγμή!!).

Αξιοσημείωτο του αγώνα : To γκολ της Ρηγοπούλου στο 75’ (είναι το πρώτο της) μόλις 4’ αφού είχε περάσει στο παιχνίδι. Ένα γκολ που πανηγυρίστηκε ιδιαίτερα από όλες τις ποδοσφαιρίστριες!!

Η ιαχή ΄SANTA-SANTA' ακούστηκε στην αρχή του αγώνα αλλά και στο τέλος στα αποδυτήρια από τις παθιασμένες παίκτριες. Ο ύμνος της ομάδας 'έπαιξε' στο πούλμαν κατά την διάρκεια της επιστροφής με τις παίκτριες να τραγουδούν τους στίχους....ζήσαμε όλοι μας απίστευτες στιγμές !!