Παμπαιδικό, ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ - ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ = 2-2

Η ομάδα μας λίγο πριν την έναρξη του αγώνα με τον Κένταυρο στα Βριλήσσια

Διακρίνονται από πάνω αριστερά , Αναστασόπουλος Φίλιππος, Στασινούλιας Δημήτρης, Συκάς Θάνος, Ξανθιώτης Νίκος, Τζιομπανούδης Μάριος και κάτω από αριστερά Τζήμος Παναγιώτης, Μπίρταχας Νίκος, Βαλουξής Σπύρος, Κουκοβίνης Ηλίας, Χουτόπουλος Λάμπρος και Χιώτης Νίκος.

ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΒΡΙΛ.-ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ =2-2 (ημίχρονο 1-1)

Για την 2η αγωνιστική του τουρνουά Παμπαίδων η ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ήρθε ισόπαλη 2-2 με την ομάδα του Κένταυρου Βριλησσίων. Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό καθώς και οι δύο ομάδες προσπάθησαν να δημιουργήσουν παιχνίδι. Ο Κένταυρος παρουσιάστηκε καλύτερος στην κυκλοφορία της μπάλας αλλά η SANTA ήταν δυνατή στην κόντρα επίθεση κυρίως από τον κεντρικό άξονα. Ο Κένταυρος αντίθετα με παιχνίδι από τα δύο άκρα προσπάθησε και δημιούργησε ευκαιρίες για γκολ.

Η Αγία Παρασκευή προηγήθηκε με 1-0 στο 17' με φάουλ του Συκά από αριστερά καθώς ο τερματοφύλακας του Κένταυρου Βλάχος δεν κατάφερε να απομακρύνει την μπάλα από την δεξιά γωνία του και την έστειλε ουσιαστικά στα δίχτυα του. Μετά από δύο λεπτά , στο 19', ύστερα από καλή προσπάθεια από αριστερά (ο Τζήμος βρέθηκε μποροστά από τον αντίπαλο επιθετικό) και παράλληλη σέντρα σουτ, ο Αναστασόπουλος αποκρούει αρχικά αλλά σε δεύτερο χρόνο ο έτερος επιθετικός του Κένταυρου πλάσαρει από κοντά σε κενή εστία, κάνοντας το 1-1. Το α' ημίχρονο έκλεισε με χαμένες ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές.

Στην επανάληψη ο Συκάς πέρασε κεντρικό χάφ (αγωνιζόταν αρχικά στην αριστερή πλευρά), ο Τσιομπανούδης πέρασε αριστερά και ο Στασινούλιας σέντερ φορ. Η αλλαγή αυτή βοήθησε στην κατοχή της μπάλας αλλά και στην επιθετική μας λειτουργία καθώς ο Συκάς με πολλές δυνάμεις μπόρεσε να δημιουργήσει κάθετα ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα και να βγάλει τον Τσιομπανούδη τουλάχιστον τρεις φορές στην κόντρα επίθεση. Σε μια από αυτές τις ενέργειές του ο Συκάς με φοβερό σουτ αρκετά έξω από την μεγάλη περιοχή, στο 33', έκανε το 2-1 για την Αγία Παρασκευή . Ήταν ένα καταπληκτικό γκολ που χειροκροτήθηκε από τους 80 περίπους φίλους των δύο ομάδων.
Λίγο νωρίτερα ο Κένταυρος είχε τρεις κλασικές ευκαιρίες να σκοράρει αλλά οι επιθετικοί του δεν κατάφεραν να στείλουν την μπάλα στο τέρμα από ευνοϊκή θέση. Αποκορύφωμα των ευκαιριών ένα κάθετο δοκάρι στο 30'. Δύο λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης ο Κένταυρος κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 με πλασέ μέσα από την μικρή περιοχή, όταν σε ασταθή απόκρουση του Αναστασόπουλου (πιθανώς έγινε και επιθετικό φάουλ) η μπάλα κατέληξε στον αντίπαλο επιθετικό που δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει προ κενής εστίας.

Στη φωτογραφία ο Φίλιππος Αναστασόπουλος που υπεράσπισε σήμερα το τέρμα της Αγίας Παρασκευής και τα πήγε αρκετά καλά.